Jak założyć firmę krok po kroku?

Przyszły przedsiębiorca, który chce otworzyć własną firmę w tym zakresie na chwilę obecną ma sporo udogodnień. Jednak pozostaje kilka czynności, które musi wykonać. Zostały one opisane w poniższym artykule.

Zakładanie działalności gospodarczej

Większość czynności, które musimy wykonać w związku z założeniem działalności gospodarczej można wykonać przez Internet. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest wejście na stronę firma.gov.pl i wypełnienia formularza, który znajdziemy pod nazwą CEIDG-1. Gdybyśmy w późniejszym czasie chcieli dokonać jakiś zmian odnośnie prowadzonej działalności dokonujemy ich za pomocą tego formularza. W tym formularzu określamy również rodzaj działalności. W tym przypadku musimy także skorzystać z Polskiej Klasyfikacji Działalności, gdzie zawarte są czynności, które można wpisać w przedsiębiorstwo. Do samego formularza wpisujemy tylko i wyłącznie same numery wybranych czynności. Co najważniejsze nie obowiązuje limit numerów PKD. Zakładając swoją działalność gospodarczą musimy również określić formę opodatkowania – np., zaznaczamy podatek dochodowy.

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać jest wskazanie w formularzu kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Można wybrać biuro księgowe lub samodzielne prowadzenie dokumentacji.

Następnym krokiem który wykonujemy jest złożenie do ZUS-u jednego z dwóch podstawowych dokumentów: ZZA (gdy chcemy skorzystać z ulgi na start) lub ZUA (rejestracja do wszystkich składek). Możemy też zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny, wypełniając druk ZCNA.

Trzeba także zgłosić wszystko do Urzędu Skarbowego, założyć konto firmowe i wyrobić pieczątkę (o ile będzie nam ona potrzebna).

Tak właśnie przebiega zakładanie własnej działalności gospodarczej. Niby nie jest to trudne zadanie, ale pochłania sporo czasu.

Jak założyć firmę krok po kroku?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *