Na które parametry powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie tokarki do metalu? Sprawdź!

Wszędzie tam, gdzie wytwarzane są metalowe elementy, swoje zastosowanie znajdzie tokarka do metalu. Dzięki niej obróbka staje się bardziej precyzyjna, co przekłada się na jakość wytwarzanego przedmiotu. Na rynku znaleźć można wiele modeli, które różnią się między sobą parametrami. Należy je odpowiednio dobrać pod kątem swoich potrzeb. Sprawdź, na co w szczególności powinieneś zwrócić swoją uwagę.

Czym jest tokarka do metalu?

Tokarka do metalu jest urządzeniem skrawającym, które umożliwia obrabianie metalu. Jej działanie jest bardzo proste. Wystarczy jedynie umieścić przedmiot w specjalnym uchwycie, a maszyna wprowadzana jest w ruch obrotowy. W efekcie materiał zostaje precyzyjnie uformowany. Możliwe jest uzyskanie dowolnego kształtu. Najczęściej jest to kula, walec lub stożek. Niektóre modele dopuszczają też wytwarzanie narzędzi roboczych oraz wykończenie powierzchni wewnątrz różnych przedmiotów.

Wszystkie te cechy sprawiają, że tokarka do metalu jest niezastąpiona w swojej pracy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymaga się precyzyjnego wykończenia tego materiału. Można więc ją nabyć zarówno do użytku przemysłowego, jak i do małego, przydomowego warsztatu. Ważne jest jednak, aby dopasować przy tym odpowiedni model. W zależności od potrzeb dobierane są odpowiednie parametry, a także końcówki oraz dodatkowe oprzyrządowanie.

Które parametry tokarki do metalu są najważniejsze?

Solidna tokarka do metalu, którą znajdziesz np. w sklepie MONTE, ma Ci posłużyć przez wiele lat. Ważny jest zatem jej odpowiedni dobór. Pod wgląd weź przede wszystkim to, jakie będzie jej zastosowanie. O możliwościach konkretnego modelu poinformują Cię jego parametry. Dzięki nim dowiesz się, do czego możesz go wykorzystać. W przypadku tego typu urządzeń czynniki te decydują głównie o typie zastosowanych materiałów.

Najważniejsze są przede wszystkim:

  • Moc silnika – poinformuje Cię, ile pracy urządzenie wykona w danym czasie;
  • Prędkość obrotowa decyduje o intensywności pracy urządzenia. Jest to wartość, z jaką obraca się obrabiany przedmiot;
  • Prędkość skrawania – droga, jaką przebywa krawędź skrawająca względem przedmiotu obrabianego w określonym czasie. W tym przypadku im większa wartość, tym szybciej można pracować. Nie zawsze jednak tokarka o wysokiej prędkości skrawania będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba umiejętnie dobrać ją do obrabianego przedmiotu, aby nie ucierpiała na tym precyzja wykonania;
  • Posuw – informuje, z jaką siłą będzie obrabiany dany przedmiot. Jest to nic innego jak przesunięcie noża, jakie wykonywane jest w trakcie jednego obrotu przedmiotu. Dzielimy go na posuw wzdłużny i poprzeczny;
  • Głębokość – odległość między obrabianym materiałem, a jego powierzchnią obrobioną. Dzięki znajomości tego parametru wiesz, jakiej grubości surowiec można obrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *