Wkłady kominkowe. Czym się od siebie różnią?

Wbrew pozorom kominek to nie tylko proste palenisko. Współczesna technologia sprawiła, że urządzenia te są nowoczesne, bezpieczne i… zróżnicowane. Jak dobrać odpowiedni wkład kominkowy do naszych potrzeb? Czym się różnią poszczególne wkłady kominkowe i na co warto zwrócić uwagę? Zachęcamy do przeczytania artykułu przed zakupem!

Na pierwszy rzut oka wkłady kominkowe wydają się bardzo podobne do siebie. Co prawda możemy wkład zamontować tworząc klasyczny kominek lub kominek narożny, ale to zmienia tylko efekt wizualny. Czym różnią się same wkłady kominkowe? Który będzie najlepszy dla naszego domu? Podstawowa różnica to parametry i możliwość regulacji spalania. Decydując się na zakup wymarzonego kominka powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją wkładów, ponieważ przekłada się ona realnie na możliwości techniczne paleniska.

Wkłady i kasety kominkowe

W zależności od tego czy chcemy zainstalować nowy wkład kominkowy czy unowocześnić istniejące już palenisko będą nas interesowały dwa określenia – wkłady i kasety kominkowe. Wkłady kominkowe są dedykowane dla osób, które będą instalować swój pierwszy kominek, poprzez podłączenie do instalacji kominowej. Kasety kominkowe są przeznaczone dla istniejących już palenisk otwartych. Zainstalowanie kasety kominkowej sprawi, że korzystanie z kominka będzie bezpieczniejsze, a wydajność ogrzewania się zwiększy.

Żeliwo i stal – idealny materiał dla naszego wkładu kominkowego

Istotną rzeczą dotycząca wkładów kominkowych jest materiał, z którego zostaną one wykonane. Do produkcji kominków używa się różnego rodzaju materiałów. Najczęściej wykorzystywane do produkcji są żeliwo i wysokogatunkowa stal. Jedną z głównych cech żeliwa jest duża bezwładność cieplna, która powoduje, że kominek długo się nagrzewa, ale też dużo wolniej traci uzyskane ciepło. Żeliwo jest też trwałym materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, dobrze znosi działanie wysokich temperatur, nie uświadczymy na nim korozji, ani nie obtłuczemy i nie wgnieciemy go pogrzebaczem.

Drugim równie popularnym materiałem z którego tworzy się kominki jest stal. Ten metal dużo szybciej się nagrzewa, przez co w szybszym tempie zaczyna oddawać ciepło do pomieszczenia. Wysokogatunkowa stal jest odporna na wysokie temperatury i korozję. Dla jeszcze lepszej akumulacji ciepła nowoczesne wkłady kominkowe są pokrywane grubą warstwą szamotu, dzięki czemu ciepło jest uwalniane stopniowo, o pomieszczenie dłużej zachowuje ciepło.

Wkład kominkowy – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Wkład kominkowy to nie tylko materiał, z którego jest wykonany. To nowoczesne urządzenie z szeregiem indywidualnych parametrów technicznych. Przed zakupem przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na nominalną moc, która powinna być dostosowana do kubatury pomieszczenia.

Sprawność grzewcza wskaże, jak duże będą straty ciepła, czyli – innymi słowy – jak dużo ciepła uda się zatrzymać w pomieszczeniu. Znaczenie ma też wielkość paleniska – nie tylko tę wizualne, ale również cenowe. Wielkość oraz ilość przeszklonych ścianek wpływa na koszt jaki musimy ponieść.

Szkło wykorzystane do produkcji musi być żaroodporne, powinno też być zabezpieczone przed szybkim brudzeniem się. Bardzo istotna jest możliwość regulacji procesu spalania – szczególnie z punktu widzenia optymalnego wykorzystania opału.

Warto też zwrócić uwagę na sposób otwierania kominka. Na rynku można znaleźć te otwierane do boku, do góry, dwuskrzydłowe, przesuwne czy otwierane w harmonijkę. Duży wybór sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wybierając kominek do domu warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na elementy estetyczne, ale także te praktyczne oraz związane z technicznym funkcjonowaniem kominka. Odpowiedni dobór sprawi, że będziemy się cieszyć uroczym klimatem we własnym salonie przez długie lata! Przykładowymi rozwiązaniami można zainspirować się tutaj: www.defrohome.pl/wkłady-kominkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *