Czym są spawarki inwertorowe i jak je wybrać? Odpowiadamy!

Spawarki inwertorowe to wszechstronne i uniwersalne narzędzia, które cieszą się dużą popularnością. Dzięki niskiej wadze, dobrym parametrom i niewielkim rozmiarom, doskonale sprawdzają się do napraw różnego rodzaju. Mnogość urządzeń spawalniczych przyprawia Cię o zawrót głowy? Czytaj dalej, a dowiesz się, czym są spawarki inwertorowe i jak je wybrać.

Czym są spawarki inwertorowe?

Spawarka inwertorowa to urządzenie, które umożliwia spawanie metodami MIG/MAG, MMA lub TIG. Wyposażona jest w mały elektroniczny inwertor. Wraz z innymi elementami układu jest on odpowiedzialny za prostowanie prądu przemiennego, który dociera do sprzętu. Dzięki temu urządzenie spawalnicze tego typu może być wyposażone w rozmaite funkcje, które usprawniają pracę.

Jakie są zalety spawarki inwertorowej?

Popularność spawarek inwertorowych związana jest z ich wysoką wydajnością i doskonałą jakością pracy. Większość urządzeń tego typu ma niewielkie rozmiary i wagę, dzięki czemu możesz je przenosić w dowolne miejsce. Charakteryzują się krótkim czasem chłodzenia i niskim poborem mocy. Są mniej wrażliwe na spadki napięć, bardzo trwałe i rzadko ulegają awariom. Często też wyposażone są w funkcje dodatkowe, takie jak np. funkcja przeciwzwarciowa czy zdalnego sterowania. Spawarki inwertorowe pozwalają na otrzymanie bardzo dobrej jakości spawu. Wszystko to sprawia, że chętnie sięgają po nie profesjonaliści i hobbyści.

Jak wybrać spawarki inwertorowe?

Wybór spawarki inwertorowej powinien być podyktowany Twoimi indywidualnymi potrzebami. Przed zakupem musisz określić, do czego ma ona służyć i jak często będzie przez Ciebie używana. Jeśli szukasz urządzenia do użytku profesjonalnego w warsztacie samochodowym, postaw na sprzęt, który będzie dostosowany do specyfiki prac, jakie będą nią wykonywane. Warto także zwrócić uwagę na parametr określany jako cykl pracy. Im ta wartość jest wyższa, tym dłużej urządzenie będzie w stanie pracować na maksymalnych obrotach. Kolejnym istotnym parametrem jest amperaż. Informuje on o tym, jakiej grubości elementy mogą być spawane. Z kolei do użytku domowego idealnie sprawdzą się modele uniwersalne o odpowiedniej mocy prądu i wydajności. Urządzenie powinno być łatwe w obsłudze, solidne i wygodne w przenoszeniu. Niezależnie od tego, czy spawarka będzie wykorzystywana amatorsko, czy profesjonalnie, konieczne jest sprawdzenie informacji, ile trwa okres gwarancyjny dla danego urządzenia i jak wygląda serwis pogwarancyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *