Czy warto eksportować swoje towary do krajów wschodnich?

Pandemia koronawirusa naraziła na szwank wiele dziedzin gospodarki. Wiele firm przeżywa ogromny kryzys, wiele ogłosiło upadłość. Jeżeli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie jesteś w gronie tych szczęśliwców, którym udało się przetrwać. I prawdopodobnie planujesz zawojować swoimi produktami rynki zagraniczne. Co wybrać – Wschód czy Zachód?

Rynek nasycony i nienasycony

Dzięki powstaniu Unii Europejskiej wymiana handlowa między krajami członkowskimi stała się o wiele łatwiejsza. Skorzystała na tym również Polska, która wchodzi w jej skład od 2004 roku. Od tego też momentu – czyli od ponad 17 lat – polscy przedsiębiorcy z większym bądź mniejszym powodzeniem starają się szturmem zawładnąć rynkiem zachodnim. Sytuacja ma się tak nie tylko odnośnie Polski, ale również innych krajów członkowskich; w związku z tym można by powiedzieć, że Zachód został zalany falą produktów wywodzących się z różnych państw. Rynek jest nasycony i na dzień dzisiejszy może być Ci ciężko wybić się ze swoim towarem. Inaczej ma się rzecz ze Wschodem – tam Polacy mają nadal wielkie pole do popisu. Hasło “made in Poland” kojarzy się tam z wysoką jakością, solidnym wykonaniem, niezawodnością. Ogromna Federacja Rosyjska stanowi świetny rynek zbytu dla polskich produktów.

Wymagane certyfikaty

Specyfika rynku wschodniego nakazuje zapoznać się z wszelkimi dokumentami i certyfikatami, które są wymagane w przypadku chęci podjęcia relacji handlowych z tamtejszymi krajami. Na szczęście formalności nie są zbyt skomplikowane, od kiedy do życia powołana została Euroazjatycka Unia Celna, która ujednolica większość norm i standardów obowiązujących na terenie swoich państw członkowskich. Niemniej jednak, jak donosi portal https://ccrw.pl/, krajowym certyfikatom nadal daleko do bezużyteczności. W przypadku Rosji mowa m.in. o następujących certyfikatach:

  • certyfikat Gost R
  • deklaracja Gost R
  • certyfikat Gost R EX
  • certyfikat bezpieczeństwa pożarowego
  • notyfikacja FSB

Pomoc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów

Uzyskasz na stronie https://ccrw.pl/ (Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich). Tamtejsi specjaliści szybko i bezproblemowo przeprowadzą Cię przez proces certyfikacji. Z nimi będziesz miał pewność, że o niczym nie zapomniałeś i że nie będzie Cię czekać żadna przykra niespodzianka podczas odprawy celnej. Miej spokojną głowę i powierz swoje sprawy ekspertom. Zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas, który będziesz mógł spożytkować w inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *