Co oznacza jest RRSO?
Ten tajemniczo brzmiący skrót bardzo często pojawia się w reklamach kredytów bankowych i pożyczek, wypowiadany jednym tchem przez lektora niczym tekst o zapoznaniu się z ulotką dołączoną do opakowania w przypadku leków i suplementów). Oznacza Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania ( w angielskim annual percentage rate). W odróżnieniu od nominalnego oprocentowania kredytu krzyczącego z większości reklamowych plakatów „jaki jestem niski, praktycznie 0”, wskaźnik RRSO powinien uwzględniać wszystkie koszty, z jakimi przyjdzie się zmierzyć kredytobiorcy w związku z podpisaniem umowy kredytowej.
Jakie koszty są uwzględniane przy wyliczeniu RRSO ?
Poza należnymi bankowi nominalnymi, podawanymi w skali rocznej, odsetkami od kredytu, RRSO wkalkulowane ma takie koszty jak: prowizje i opłaty ( za rozpatrzenie wniosku, za udzielenie kredytu), płatności dotyczące ubezpieczenia kredytu ( oczywiście jeśli kredytobiorca zdecyduje się na kredyt z ubezpieczeniem, który paradoksalnie nieraz jest tańszy niż ten niezabezpieczony, tu zawsze warto porównać i poprosić o kalkulacje obydwu opcji).
Czy poza RRSO kredytobiorca ponosi jeszcze jakieś koszty?
Tak. RRSO nie uwzględnia bowiem szeregu opłat okołokredytowych, nie wymienionych stricte w umowie kredytu. A są to na przykład opłata za rachunek bankowy który niejednokrotnie kredytobiorca otwiera w celu obsługi kredytu czy koszty monitów przy ewentualnym opóźnieniu w spłacie. Banki często stosują także tak zwane umowy multiproduktowe tj. klient zaciągi kredyt gotówkowy a w pakiecie, niejako „w prezencie” otrzymuje również kartę kredytową a określonym limitem zadłużenia ( a tu zgodnie z taryfą pojawia się kolejna oplata dotycząca tej karty).
Reasumując, mimo że co do założenia ma pomagać kredytobiorcom w porównywaniu ofert, nie zawsze jest miarodajna. Warto więc dodatkowo dokonać własnej prostej kalkulacji.