Jak sprawdzić PIT?

Od niedawna nie istnieje obowiązek wysyłania corocznych rozliczeń podatkowych, tak jak miało to miejsce do tej pory. W tej chwili deklaracja podatkowa jest wypełniana przez Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca rozliczania podatnika. Jeśli natomiast chcemy podejrzeć nasze rozliczenie, odliczyć od podatku jakąś ulgę (np. na Internet) albo zmienić czy dopisać fundację, której zapiszemy w zeznaniu podatkowym nasz 1% podatku, możemy to zrobić.

Do kwietnia 2018 roku należało wysłać po raz ostatni obowiązkowo deklarację PIT. Można było zrobić to poprzez wizytę w Urzędzie Skarbowym i wypełnienie druku fizycznie lub poprzez wypełnienie formularza odpowiedniej aplikacji, najczęściej aplikacji Ministerstwa Finansów, ale pojawiały się także firmy, które proponowały wykonanie takiej usługi.

Rozliczenie PIT

Rozliczanie podatku za 2018 rok, czyli do końca kwietnia 2019 roku samodzielnie przez płatnika zostało zniesione. Po raz pierwszy zaczęto rozliczanie płatnika przez urzędnika Urzędu Skarbowego. Urzędnik przepisuje dane podane w poprzednim roku, tj. ulgi i odliczenia zastosowane na poprzednim rozliczeniu albo to komu przekazaliśmy w poprzednim rozliczeniu nasz 1% podatku. Jeśli chcemy dokonać korekty tych informacji, powinniśmy sprawdzić deklarację PIT czy w ogóle już została wypełniona oraz wykonać odpowiednie wpisy.

PIT – jak sprawdzić?

W celu sprawdzenia deklaracji podatkowej, należy wejść na stronę internetową Ministerstwa Finansów i wybrać opcję „Twój e-PIT”. Można też wejść bezpośrednio: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ . Do zalogowania należy przygotować następujące dane:

  • PESEL lub NIP i datę urodzenia,
  • Kwotę przychodu za deklarację wypełnioną w 2017 roku,
  • Obecną kwotę przychodu,
  • Kwotę zwrotu podatku w 2017 roku (lub też kwotę jaką musieliśmy Urzędowi Skarbowemu dopłacić),

Możemy też zalogować się przy pomocy danych z Profilu Zaufanego.

Po zalogowaniu przechodzimy do zakładki „złożone dokumenty” i klikamy opcję „złóż korektę”. W ten sposób możemy podejrzeć PIT i dokonać zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *