GPS rolniczy to już właściwie synonim precyzji tego sektora. To nie tylko wygoda, ale przede wszystkim większa efektywność pracy, która w tych czasach wydaje się nie do przecenienia. Jak to działa i kto powinien skorzystać z tego rozwiązania?
GPS rolniczy – jak to działa?
Rolnictwo precyzyjne jest połączeniem sprawności najlepszego komputera i możliwości systemu GPS, który od podszewki zna nasze pola uprawne. Popularność tego systemu zaczęła rosnąć po 2000 roku, a obecnie jest już on powszechnie wykorzystywany w rolnictwie. W tym czasie ciągle rozwijana była technologia GPS i ten proces wydaje się trwać do dnia dzisiejszego.
System GPS wykorzystywany jest przez każdego z nas niemal codziennie. Skomplikowany system satelit podpowiada nam trasę dojazdu do wybranego miejsca, pozwala ustalić lokalizację naszego telefonu czy laptopa, a nawet precyzyjnie dobierać do naszych potrzeb reklamy w sieci.
GPS rolniczy idzie jeszcze dalej. W tym systemie satelity nieustannie obserwują całą planetę i analizują wszelkie zmiany: od klimatu, przez atmosferę i oceany, aż po uszkodzenia upraw i mapowanie gospodarstw. Słowem – zbiera wszystkie aspekty, które mogą mieć wpływ na uprawy konkretnego rolnika.
Możliwości systemu GPS w rolnictwie
1. Monitorowanie
Zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo maszynom rolniczym, których lokalizacja ustalana jest 24 godziny na dobę. To nie tylko zabezpieczenie przed kradzieżą, ale także wspomaganie pracy rolnika, co zwiększa wydajność całego gospodarstwa.
GPS jest wręcz niezbędny do automatycznej jazdy sprzętów rolniczych, które z powodzeniem ograniczają obciążenie operatora. Zautomatyzowanie zwiększa wydajność pracy i ogranicza jej koszty. W przypadku starszych ciągników, możliwe jest dołożenie takiego systemu, a w przypadku nowszych modeli często obserwujemy fabrycznie montowane moduły, będące podstawą automatycznego monitorowania.
System GPS pozwala także na precyzyjne określanie miejsc na konkretnym polu i pobieranie próbek z właściwych części gleby czy upraw.
2. Precyzyjne rolnictwo
Rolnictwo precyzyjne może mieć zastosowanie nie tylko w dużych gospodarstwach, ale także u małych rolników czy przedsiębiorców. W końcu dobre rozplanowanie upraw ważne jest na każdym polu, a to właśnie jedna z głównych możliwości GPS-u rolniczego. Oczywiście, możliwe jest także precyzyjne określenie ruchu maszyn rolniczych, co zapewnia ergonomię pracy, a więc efektywne nawożenie czy zbiór plonów. Maszyna będzie też z pewnością bardziej precyzyjna od człowieka w swoich pomiarach.
W jaki sposób działa precyzyjne rolnictwo?
Precyzyjne rolnictwo obsługiwane jest przez różnego typu systemy, jednak praca każdego z nich sprowadza się do podobnych aspektów. Zwykle operator obserwuje wykonywane prace na ekranie, a cała praca zaczyna się od ustalenia wzorca przejazdu. Rolnik ma także możliwość określenia konkretnych parametrów pracy, np. szerokości roboczej dla danej maszyny, a także ustalenia mapowania pola.
W trakcie pracy zbierane mogą być także informacje na temat zmian, jakie pojawiły się konkretnych częściach upraw. System pozwala również na ustalenie konkretnych odległości między krańcami pola, przeszkód na drodze maszyny czy automatycznego zawracania.
Rolniczy GPS to nowoczesność, wygoda i maksymalna wydajność pracy, które są niemal niezbędne we współczesnym rolnictwie. Warto wykorzystywać nowe technologie, aby ułatwiać sobie pracę i zwiększać ostateczne zyski z upraw.