Czy odświeżacze powietrza są szkodliwe?

Piękny zapach w domu sprawia, że czujemy się w nim przyjemniej, a poza tym jest to dobra wizytówka dla gości. Okazuje się, że odświeżacze powietrza mogą być szkodliwe. Zobacz, dlaczego.

Odświeżacze powietrza mogą być trujące?

Na pozór wydaje się, że odświeżacze powietrza to taka sama dekoracja pomieszczenia, jak każda inna. Okazuje się jednak, że w momencie wdychania szkodliwych substancji, możemy sobie zaszkodzić. Wśród najczęstszych objawów są podrażnienie gardła, nosa, ból i zawroty głowy. Może dojść do przewlekłych chorób układu oddechowego, a także astmy. Wdychanie trujących substancji, takich jak pochodne benzenu, mogą też powodować poważne choroby, w tym stwardnienie rozsiane i kłopoty z gospodarką hormonalną. Jeśli szukasz dodatkowej gotówki, pożyczka na raty to dobry wybór. Możesz ją wydać na dowolny cel, np. urządzanie i dekorowanie mieszkania.

Zawsze czytaj skład produktu, który kupujesz. Nadmiar szkodliwych substancji może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie, a także zdrowie. Związki chemiczne, dodawane do odświeżaczy powietrza są po prostu tańsze niż naturalne składniki. Dzięki temu kupujemy aerozole czy patyczki zapachowe, które są tanie i w teorii przyjemne dla otoczenia.

Jakich składników unikać w odświeżaczach powietrza? To głównie flatany, dichlorobenzen, formaldehyd, aldehydy, toluen. Tego typu składniki możesz znaleźć w sprayach zapachowych, a także wkładanych odświeżaczach do gniazdka. Niestety, nawet świece mogą być szkodliwe dla zdrowia. Parafina pochodzi od ropy naftowej, więc podczas palenia, mogą uwalniać się toksyczne substancje. Nie każdy produkt posiada jednak szkodliwy skład. Jeśli np. w dyfuzorze z patyczkami znajdują się same naturalne składniki, bez problemu możesz z niego korzystać.

Naturalne odświeżacze powietrza

Zanim kupisz gotowy odświeżacz powietrza za kilka złotych, zastanów się, co możesz zrobić na co dzień, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Jednym ze sposobów jest montaż okapu kuchennego. Poza tym cytryna doskonale radzi sobie z pochłanianiem negatywnie wpływających na domowników woni. Warto też postawić na naturalne olejki zapachowe, które można wymieszać z wodą i podgrzać w kominku. Tego typu olejek możesz wymieszać też z wodą destylowaną i umieścić całą mieszaninę w butelce ze spryskiwaczem. Co więcej, na rynku pojawiają się naturalne świece, np. z wosku sojowego. Palą się o wiele dłużej niż tradycyjne parafinowe, a w dodatku pięknie pachną. Chcesz postawić na naturalne dekoracje do domu? Urządzanie mieszkania może być finansowo kłopotliwe, dlatego pożyczka na raty to dobre rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *