Jak prawidłowo czyścić laptop?

Dokładne wyczyszczenie laptopa nie jest najłatwiejszym zadaniem. Można do niego podchodzić dwojako – zewnętrznie lub wewnętrznie. Oba te sposoby porządkowania przyczyniają się do poprawy działania urządzeń. Naprawa laptopów, związana z dogłębnym wyczyszczeniem laptopa, może być sposobem na danie „drugiego życia” staremu komputerowi.

Działamy na zewnątrz – dmuchanie, sprężone powietrze i chłonna ściereczka

Wszystkie prace dotyczące porządkowania urządzenia, jakim jest laptop, powinny przebiegać z zachowaniem dużej ostrożności. Nie mając wystarczającej wprawy i doświadczenia, łatwo możemy uszkodzić delikatne komponenty laptopa. Często zdarza się, że po bardzo drobiazgowym czyszczeniu laptop nie uruchomi się ponownie – może być to związane z działaniem wilgoci na poszczególne elementy laptopa. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, warto zanieść urządzenie do serwisu, dla którego naprawa laptopów nie stanowi większej trudności. Jeśli chcemy jednak sami zabrać się za powierzchniowe czyszczenie laptopa, oto kilka kroków, jakie możemy zrealizować:

  1. Odłącz urządzenie od wszelkich źródeł energii, wyjmij baterię, odłącz wszystkie urządzenia przypięte do laptopa. Przygotuj ściereczkę, preparat do mycia ekranów w formie np. sprayu.
  2. Niewielką ilość preparatu nanieś na ekran, dokładnie rozprowadź i wytrzyj suchą ściereczką, najlepiej z mikrofibrą.
  3. Inne zewnętrzne elementy laptopa można również wytrzeć za pomocą w/w narzędzi. Do czyszczenia klawiatury przyda się zaś sprężone powietrze.
  4. Krokiem dalej jest rozkręcenie laptopa i wyczyszczenie wiatraków. Jest to ważne w kontekście redukcji temperatury pracy. Wraz z czasem na wentylatorach zbiera się kurz, co uniemożliwia ich skuteczną pracę. Dostanie się do „środka” urządzenia zagwarantuje nam niewielki śrubokręt, za pomocą którego odkręcimy wszystkie mocowania spodniej części podstawy laptopa.
  5. Wentylatory możemy przeczyścić sprężonym powietrzem, pamiętając o dokładnym zamontowaniu wszystkich części po wykonanej pracy.

Czyszczenie „serca”. Porządkowanie przestrzeni dyskowej

Naprawa laptopów, a w zasadzie usprawnianie ich działania, może także polegać na wyczyszczeniu laptopa za pomocą specjalistycznych programów. Instalacja narzędzi do przyspieszania pracy komputera umożliwi nam przeprowadzenie czyszczenia dysku twardego. Dzięki temu uzyskamy większą przestrzeń dyskową, a komputer zacznie działać szybciej. Tego typu programy to także szansa na odinstalowanie niechcianych programów, zwalniających pracę całego systemu. Zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna metoda czyszczenia laptopa może przyczynić się do poprawy płynności działania sprzętu.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Az-serwis – naprawa laptopów Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *