Jak przygotować palety do transportu?

Transport towarów, zwłaszcza na masową skalę związany jest z dokonywaniem wielu formalności, jak również z wykonaniem mnóstwo czynności organizacyjnych, niezbędnych do optymalizacji czasu pakowania, a także usprawnienia ich transportu. Jedną z takich czynności jest przygotowanie palet z towarem do przewozu. Sposób przygotowania oraz zabezpieczenia towaru ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo towaru, a także przebieg całego procesu transportu, dlatego warto trzymać się pewnych zasad, określających jak prawidłowo powinien przebiegać transport palet, a przede wszystkim jak należy przygotowywać palety do transportu.

Transport palet zgodny z przepisami

Zgodnie z artykułem 43 Ustawy o prawie przewozowym, ładunek towarów jest obowiązkiem nadawcy lub odbiorcy, którzy muszą zorganizować transport zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, uwzględniając dopuszczalną masę pojazdów i nacisków osi, a także w taki sposób, aby nie powodować zagrożenia bezpieczeństwa na drodze. Jak widać, kluczową kwestią w transporcie towarów jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dobór odpowiedniego pojazdu, który będzie bezpiecznie przewoził ładunek o określonej maksymalnej wadze to jedno, ale drugą kwestią jest dobór palet, na których towar będzie przewożony, a następnie odpowiednie ich zabezpieczenie, które w razie kolizji będzie chroniło zarówno towar, jak i innych użytkowników ruchu drogowego, przed ewentualnymi skutkami uszkodzenia palety z towarem.

Dobór palety – na co zwrócić uwagę

Wybierając paletę, której użyjemy do załadowania i transportu towaru, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, paleta musi być dopasowana do planowanego środka transportu, a po drugie musi być ona dopasowana do rodzaju towaru. Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego palet, pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z uszkodzonych, pękniętych czy spróchniałych palet. Obecnie najpopularniejsze są właśnie palety drewniane, które narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, dlatego to ważne, aby pakując paletę, dokładnie sprawdzić ją właśnie pod kątem stanu technicznego.

Zabezpieczenie towaru na palecie

Koleją niezwykle ważną kwestią w przygotowaniu towaru do transportu jest ułożenie go na palecie, a następnie odpowiednie zabezpieczenie. Jeżeli chodzi o układanie towaru na palecie, to przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby ciężar rozłożony był równomiernie. Cięższe paczki lepiej układać na spodzie, lżejsze na górze, ważne, aby paczki nie wystawały poza obręb palety. Musimy czuwać również nad wysokością towaru na palecie, według przepisów, paleta razem z towarem nie powinna przekraczać w większości przypadków 180 cm. Aby nie narazić paczek na uszkodzenie oraz całej konstrukcji na osłabienie, musimy pamiętać, żeby paczki były odpowiednio wypełnione a towar w środku zabezpieczony. Ogromną rolę będą tu więc odgrywać wypełniacze do paczek oraz inne materiały amortyzujące. Kolejnym krokiem przygotowania palety do transportu jest zabezpieczenie palety folią oraz taśmami spinającymi. Dokonując regularnego transportu towaru na paletach, musimy wyposażyć się w dobrej jakości folie, taśmy spinające, a także taśmy polipropylenowe. Odpowiednie napięcie folii, a także taśm spinających jest kluczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *