Wino produkowane w domu ma swoich zwolenników na całym świecie. Jak odpowiednio korkować butelki i jakie ma to znaczenie? Wbrew pozorom bardzo duże. Sprawdź zatem nie tylko, co musisz wiedzieć, ale także – jaka korkownica będzie najlepsza. Dlaczego jej wybór jest tak ważny?
Przede wszystkim dlatego, że chociaż proces fermentacji odgrywa kluczową rolę w smaku wina, nie można zapominać o procesie leżakowania. Jak odpowiednio przygotować do niego wino? Z pewnością należy dokładnie przyszykować się do procesu korkowania. Nieodpowiednio zakorkowane, może się po prostu zepsuć. Nie chcesz dopuścić, aby ciężka praca włożona w wytworzenie trunku poszła na marne?
Korkowanie wina bez tajemnic
Proces korkowania składa się z trzech podstawowych etapów. Wpierw należy odpowiednio przygotować butelkę. Poza dokładnym umyciem z wykorzystaniem płynu do mycia i szczotki, warto wysterylizować butelkę. Nawet w domowych warunkach jest to dziecinnie proste. Wystarczy przez około 10-15 minut „gotować” szkło w temperaturze 80⁰C.
Napełnianie butelek należy wcześniej dokładnie przemyśleć i zaplanować. Nie jest to czynność trudna ani skomplikowana. Jeżeli jednak chcesz wytworzyć jak najlepszej jakości wino, postaraj się ograniczyć czas styczności trunku z powietrzem do minimum. Świetnymi pomocnikami są lejek oraz wężyk.
Sposób zamknięcia butli jest już bardziej skomplikowanym krokiem. Jak odpowiednio się do niego przygotować? Jeżeli chcesz, aby Twoje butelki były zamknięte tradycyjnym korkiem, z pewnością powinieneś zdecydować się na wykorzystanie korkownicy.
Korkownica jako przyjaciel butelki i korka
Kiedy zdecydować się na zakup korkownicy? Osobiście nie polecamy korkowania ręcznego, bardzo często prowadzi do nieodpowiedniego zabezpieczenia butelki, skutkiem, którego jest oczywiście zepsucie wina. Ponadto, jeżeli planujesz wyrób większej ilości napoju, jest to po prostu niepraktyczne i dosyć męczące.
Początkowo, jeżeli zamierzasz produkować mniejsze ilości trunku, z pewnością Twoje potrzeby zaspokoi korkownica ręczna. Możesz znaleźć plastikowe modele, których cena nie przekroczy 20 złotych. Jednakże stosunek ceny do jakości ma tu duże znaczenie. Plastikowe korkownice bardzo często psują się, pękają i po prostu nie spełniają swojego zadania.
Korkownice 2-ramienne metalowe to idealne rozwiązanie na początek. Po pierwsze są trwałe, pozwalają na szczelne i dokładne zamknięcie butelki. Redukują ryzyko złamania lub uszkodzenia korka. Ponadto bardzo łatwo się z nich korzysta. Umieszczamy korkownice na butelce, wkładamy kotek a następnie przy pomocy dwóch ramion nakładamy go.
Jeżeli planujesz wyrób większej ilości wina, z pewnością warto zastanowić się nad korkownicą stojącą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, stwarzające wiele możliwości. Po pierwsze, pozwala na korkowanie każdego typu butelki. Sprawdza się zarówno do korków syntetycznych, jak i korków z korka. Umożliwia regulację wysokości do wysokości butelki. Warto rozważyć zakup korkownic stojących mini, zajmują one mniej miejsca, jednocześnie nie tracąc funkcjonalności.