Maszyny do cięcia CNC – technologia laserowa czy plazmowa?

Przed zakupem maszyny do cięcia materiałów CNC należy zastanowić się, która z nich zaoferuje najlepszą wydajność. Dotyczy to nie tylko samych parametrów maszyny – co jest kwestią szczegółową – lecz również wykorzystywanej przez nią technologii. Plazma, podobnie jak laser, ma swoje wady i zalety. Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co możemy zaproponować w obu przypadkach.

Producent maszyn do cięcia w technologii laserowej

Obecnie lasery należą do jednych z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań. To zasługa wysokiej sprawności maszyn oraz niskiego kosztu eksploatacji. Dobry producent maszyn do cięcia z laserami – jak Eckert – dba też o długą żywotność systemu. Nasze urządzenia powstają przy użyciu wysokogatunkowych materiałów, które korzystają z technologii światłowodowej. To przekłada się na wyjątkowo długi czas sprawności: wynosi on przynajmniej 100 tys. godzin. Poza tym redundantna konstrukcja źródła lasera pozwala na przeprowadzanie napraw serwisowych bez konieczności wstrzymywania produkcji ze względu na możliwość przeniesienia zadań maszyny z jednego modułu na drugi.

Komfort obsługi to kolejny wyróżnik laserowych maszyn do cięcia. Ich praca jest bardzo cicha, a proces nie generuje dużej ilości pyłu czy gazu. Ma to znaczenie także w kwestii bezpieczeństwa użytkowania.

Producent przecinarek plazmowych dla wymagających

Cięcie plazmowe wyróżnia się szybkością procesu. Zwłaszcza, jeśli mowa o maszynach operujących plazmą High Definition. Warto podkreślić, że nawet ulepszone modele są dużo tańsze od maszyn laserowych. Dlatego stanowią atrakcyjną alternatywę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Producent przecinarek plazmowych Eckert ma w swojej ofercie kilka rodzajów urządzeń, które można także doposażyć w mocniejsze agregaty plazmowe.

Niestety przy cięciu plazmą należy spodziewać się dość dużego hałasu, który można zniwelować cięciem pod wodą. Z kolei problem wytwarzania dymu i gazu został wyeliminowany poprzez zaimplementowanie Systemu Inteligentnego Sterowania Stołami Sekcyjnymi.

Wycinarki plazmowe i laserowe – różnice i punkty wspólne

Na powyższych przykładach widać doskonale, co wspólnego mają ze sobą obie technologie. To przede wszystkim wąskie szczeliny cięcia, minimalizacja strat materiałów, a także niewielka ilość odpadów powstających w wyniku procesu. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

To właśnie różnice są najważniejsze w kwestii doboru technologii. Wycinarki plazmowe sprawdzą się najlepiej w przypadku materiałów przewodzących elektryczność, blach o grubości do 160 mm, stali konstrukcyjnej do 30 mm czy stali stopowej. Na dodatek mogą zostać zaprogramowane do żłobienia. Z kolei laser poradzi sobie bez problemu z miedzią, mosiądzem i innymi materiałami refleksyjnymi o grubości pomiędzy 0,5 a 25 mm, a nawet stalą czarną i stopową. Ponadto jest najlepszym wyborem, gdy trzeba osiągnąć skomplikowane kształty.

Rozważenie plusów i minusów danej technologii ma decydujący wpływ na podjęcie decyzji o inwestycji. Jako profesjonalny producent maszyn do cięcia z przyjemnością pomożemy w wyborze. Wystarczy skontaktować się z nami w tym celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *