Na co zwrócić uwagę kupując tablicę interaktywną?

Zestaw zawierający tablicę interaktywną to niezwykle innowacyjne wyposażenie szkół, które urozmaici codzienne lekcje i pozwoli uczniom na kreatywność. Ma sporo zalet, ale jednocześnie trzeba rozważyć wszystkie „za i przeciw”, aby podjąć decyzję o jego zakupie. Warto przede wszystkim dowiedzieć się, jakie rozwiązania oferuje rynek. Dzięki temu, dowiemy się na co zwrócić uwagę, kupując interaktywną tablicę do sali lekcyjnej.

Rozmiar tablicy i format obrazu

Na ten moment, do najpopularniejszego rodzaju tablicy należą modele, które są zbliżone rozmiarem do tradycyjnych tablic szkolnych. Jeżeli jesteś zainteresowany jednak tym tradycyjnym rozwiązaniem, to tablice szkolne kupisz tutaj. Jeżeli jednak decydujesz się na zakup tablicy interaktywnej – najpowszechniejsze są te, które oferują przekątną roboczą ok. 80’’. Dzięki temu, możemy używać tablicy zarówno jako ekranu projekcyjnego, jak i zwykłej tablicy suchościeralnej. 80” wyświetlacz do dobre rozwiązanie, nawet w większych salach lekcyjnych. Umożliwia doskonałą widoczność, nawet z ostatnich ławek.

Warto mieć na uwadze, że tablice tego rozmiaru najczęściej występują w formacie obrazu 4:3, a w dzisiejszym środowisku technologicznym, uchodzi on już za przestarzały. Zwłaszcza jeżeli w zestawie do tablicy dokupujemy laptop, który ma ekran w formacie panoramicznym 16:9. Większość stron internetowych oraz filmów jest również przystosowana do tego formatu. Dlatego proponowany na tablicach format 4:3 nie będzie dobrze skalował elementów interfejsu i pojawi się problem, z prawidłowym wyświetlaniem treści.

Rozwiązaniem tego problemu może być kupno tablicy przystosowanej do obsługi nowszych narzędzi i technologii. Dlatego dobrze jest rozważyć kupno tablicy interaktywnej o formacie panoramicznym. Najpopularniejsze rozwiązania to: 16:10 oraz 16:9, czyli obrazy o przekątnej w granicach 100’’. Dzięki temu możemy uzyskać większy obraz oraz prawidłową interakcję między laptopem i tablicą.

Czym pisać po tablicy?

W tradycyjnych tablicach interaktywnych zastosowano technologię dotyku, która determinuje sposób używania tablicy i właściwości jej nawierzchni. Nowoczesne rozwiązania proponują tak zwany multitouch. Wyróżnić można dwie najbardziej znane technologie korzystania z dotykowej powierzchni:

  • technologia optyczna, IR i rezystancyjna – dowolność obsługi tablicy, można używać tutaj palców, odpowiednich markerów oraz wskaźników. Aby dotyk działał, wystarczy dotknąć powierzchni tablicy;
  • technologia elektromagnetyczna, ER – w tym przypadku możemy korzystać tylko i wyłącznie ze specjalnych markerów zasilanych na baterie. Dotknięcie tablicy palcem lub innym elementem niż dedykowany pisak nie będzie skutkowało żadną akcją. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku tego rozwiązania należy regularnie ładować lub wymieniać baterie pisaków. Jednakże taka tablica działa o wiele precyzyjniej i dotyk jest o wiele bardziej czuły.

Rodzaje i właściwości powierzchni tablicy

Porównując tablicę interaktywną do tradycyjnej, oczywistym jest to, że ta pierwsza grupa nie oferuje tak licznych rozwiązań.

  • powierzchnia suchościeralna – jeżeli kupimy tablicę o właściwościach suchościeralnych, możemy wtedy korzystać z niej jak z tradycyjnej tablicy – np. podczas awarii projektora lub braku prądu;
  • powierzchnia magnetyczna – możemy wtedy do tablicy interaktywnej przyczepiać magnesy lub akcesoria oparte na magnesach. To rozwiązanie jednak jest bardzo uciążliwe, ponieważ przyczepiając magnesem coś do tablicy możemy mieć problem ze sterowaniem kursorem;
  • powierzchnia matowa – bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór matowej powierzchni, ponieważ wtedy nie odbija się nam światło na ekranie i poprawia znacznie widoczność wyświetlanych treści;
  • powierzchnia odporna na uszkodzenia – w tablicach interaktywnych do ochrony powierzchni służy specjalna szybka antyodblaskowa od 4 mm do 10 mm grubości.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *