Topper na tort – co to takiego i kiedy warto się na niego zdecydować?

Topper jest słowem wywodzącym się z języka angielskiego. Utworzone zostało od rzeczownika i przymiotnika “top” oznaczającego wierzchołek, szczyt czegoś. Czym jest topper na tort? W cukiernictwie tak nazywa się napis lub ozdobę umieszczoną na wierzchołku tortu. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Topper na tort – czym jest?

Toppery na tort popularne stały się w latach 50. ubiegłego wiek. Wówczas tę funkcję pełniły żywe lub sztuczne kwiaty czy dekoracyjne wykonywane z mas plastycznych. Czasem sięgano także po ozdoby z niejadalnych tworzyw sztucznych. Dzisiaj wybór topperów na tort jest o wiele większy. Dzięki nim można spersonalizować wypieki i udekorować je odpowiednio do okazji.

Obecnie toppery na tort wykonywane są przede wszystkim ze sklejki drewnianej lub pleksi w różnorodnej kolorystyce. Ozdoby ze sklejki są bardzo uniwersalne. Pasują do wielu różnych aranżacji. Z kolei toppery z pleksi są bardziej nowoczesne. Sprawdzają się w przypadku przyjęć w stylistyce glamour. Są także wykorzystywane podczas imprez dla dzieci.

Przy jakich okazjach sprawdzają się toppery na tort?

W zasadzie jest wiele okazji, które wiążą się z podawaniem tortu. Warto oczywiście zadbać o personalizację tego wyjątkowego deseru. Topper na tort może mieć różny kształt czy wielkość. W końcu ciasta bywają zarówno bardzo małe, jak i naprawdę okazałe. Za najbardziej uniwersalne nie bez powodu uchodzą ozdoby wykonane z drewnianej sklejki. Mają bowiem neutralną kolorystykę i klasyczny design. Sprawdzają się przy wielu okazjach.

Topper na tort urodzinowy

W wielu polskich rodzinach szczególnie celebruje się urodziny. Jest to bardzo piękna tradycja i okazja do spotkania się bliskich sobie osób. Oczywiście nie ma udanych urodzin bez tortu. Jaki deser wybrać? Jego wielkość i wagę należy dostosować do liczby gości. Tort urodzinowy może być prosty lub bogato zdobiony. Zawsze można go też dodatkowo spersonalizować za pomocą toppera na tort. Napis może informować, ile lat skończył solenizant. Można też postawić na klasyczny motyw dekoracyjny np. w formie kieliszków czy balonów. Czasem warto pokusić się o zaakcentowanie zainteresowań danej osoby. Sporą popularnością cieszą się też toppery z tekstami humorystycznymi.

Topper na tort z okazji chrztu lub Pierwszej Komunii Świętej

Chrzest to na ogół pierwsza ważna uroczystość religijna w życiu rodziny, w której pojawiło się małe dziecko. Tego dnia królują jasne barwy i stonowane dekoracje. Na chrzciny zazwyczaj gościom jako deser serwuje się tort. Wypieki są zazwyczaj utrzymane w pastelowej kolorystyce. Topper na tort pozwala na ich spersonalizowanie. Największą popularnością cieszą się klasyczne napisy np. “Chrzest Święty Zosi”. Można też postawić np. na motyw gołębia.

Podobnie istotną okazją jest Pierwsza Komunia Święta dziecka. Kulminacyjnym elementem uroczystości jest zaserwowanie gościom tortu. Jest on na ogół biały lub kremowy. Często wykorzystuje się tutaj toppery na tort z motywem różańca lub kielicha. Popularne są też napisy np. “Pierwsza Komunia Święta Pawła”.

Topper na tort weselny

Ślub to zazwyczaj wyjątkowa okazja do świętowania. Dlatego tort weselny jest tak istotny. Tradycja częstowania gości słodkim wypiekiem sięga prawdopodobnie czasów starożytnych. Miało to symbolizować wówczas płodność związku. Dzisiaj jest to obietnica słodkiego życia dla nowożeńców. Państwo młodzi zgodnie z tradycją powinny pierwszy kawałek ciasta ukroić wspólnie i się nim nawzajem nakarmić. Tort weselny musi nie tylko dobrze smakować, ale i ładnie wygląda. W tym przypadku toppery na tort to strzał w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *