5 pytań o rejestrację samochodu

Wymiana lub kupno pierwszego samochodu to ważny moment dla wielu kierowców. Nie ma znaczenia, czy jest on nowy, używany czy sprowadzony z zagranicy. Obowiązkiem nowego właściciela jest jego zarejestrowanie. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące rejestracji pojazdu!

Wizyta w urzędzie wielu osobom nie kojarzy się najlepiej. Kolejki, oczekiwanie, niepewność co do prawidłowego wypełnienia dokumentów. Dlatego lepiej odpowiednio się przygotować do rejestracji samochodu, by nie tracić czasu na kolejne stanie w kolejce w wydziale komunikacji. A może całą sprawę można załatwić zdalnie bez wychodzenia z domu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule: https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/rejestracja-samochodu/.

Gdzie rejestruje się samochód?

Po zakupie samochodu musisz go zarejestrować. Aby to zrobić, powinieneś udać się do wydziału komunikacji w miejscowości, w której mieszkasz. Pamiętaj, że w tym przypadku ważniejsze jest miejsce stałego pobytu, niż adres zameldowania. Nawet jeśli jesteś zameldowany na drugim końcu Polski, to w celach rejestracyjnych pojazdu powinieneś udać się do miejscowego wydziału komunikacji. Czyli gdzie?

To zależy! Wydziały komunikacji mieszczą się w różnych urzędach. Znajdziesz je w urzędzie starostwa powiatowego lub w urzędzie miasta – jeśli Twoja miejscowość jest na prawach powiatu. W przypadku Warszawy sprawa wygląda nieco inaczej – tutaj musisz udać się do odpowiedniego urzędu dzielnicy.

Ile jest czasu na rejestrację pojazdu?

W tej kwestii przepisy są jednoznaczne – nowy właściciel ma 30 dni od daty zakupu na zarejestrowanie samochodu. Za niewypełnienie tego obowiązku w terminie grozi kara finansowa w wysokości od 200 do 1000 zł.

Od 4 czerwca 2021 roku wejdą w życie zmiany, które umożliwią rejestrację samochodu w salonie sprzedaży. Nie trzeba będzie udawać się do urzędu, by załatwić formalności – dealer samochodowy Ci w tym pomoże!

Warto także na bieżąco sprawdzać komunikaty w wydziale komunikacji. Dlaczego? Z powodu pandemii terminy rejestracji wydłużono z 30 do 180 dni. Co ważne, dotyczy to samochodów zakupionych do końca 2020 roku.

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania auta?

Do wydziału komunikacji musisz zabrać ze sobą cały plik dokumentów. Jego wielkość zależy od tego, jakie auto rejestrujesz – nowe z salonu, używane, z zagranicy. Jednak na pewno w urzędzie będziesz potrzebować:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokument potwierdzający własność samochodu,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • potwierdzenie niezbędnych opłat.

Wniosek o rejestrację pojazdu dostaniesz w urzędzie lub na stronie urzędu. W drugim przypadku wystarczy go wydrukować i wypełnić w domu. Natomiast dokumentem potwierdzającym własność najczęściej jest umowa kupna-sprzedaży lub faktura – zależy to, czy samochód kupiłeś od prywatnej osoby, czy na przykład w komisie lub salonie.

Jeśli auto było wcześniej zarejestrowane, to w wydziale komunikacji należy mieć ze sobą dotychczasowe dokumenty rejestracyjne. W tym przypadku będziesz musiał wziąć do urzędu tablice rejestracyjne, nawet wtedy, kiedy zostaną one bez zmian – urzędnik musi nakleić na nich nowe nalepki legislacyjne.

Przy rejestracji nowego samochodu większość dokumentów otrzymasz w salonie – będzie to między innymi świadectwo homologacji oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy przez dilera. Jeśli rejestrowany pojazd będzie z zagranicy, to wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Gdy zakupione przez Ciebie auto pochodzi spoza UE, to potrzebny będzie także dowód odprawy celnej przywozowej. Natomiast na samochód z UE potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Ile kosztuje rejestracja auta?

Rejestracja pojazdu w każdym wydziale komunikacji kosztuje tyle samo. Za całą procedurę zapłacisz 180,50 zł. Co wchodzi w skład tej sumy?

  • Tablice rejestracyjne – 80 zł (indywidualne kosztują 1000 zł),
  • Dowód rejestracyjny – 54 zł,
  • Nalepka kontrolna i legalizacyjna – 31 zł,
  • Opłaty ewidencyjne – 2 zł,
  • Pozwolenie czasowe (opcjonalne) – 13,50 zł.

Za tablice pojazdu zabytkowego trzeba zapłacić 100 zł, wydanie karty pojazdu kosztuje 75 zł, a ustanowienie pełnomocnictwa 17 zł. Pamiętaj, że pozwolenie czasowe, czyli tak zwany miękki dowód rejestracyjny, pozwala na poruszanie się pojazdem przez 30 dni. Oczywiście musisz w takim przypadku mieć także wykupione ubezpieczenie samochodu!

Jak długo trzeba czekać na stałą rejestrację?

Czasowy dowód rejestracyjny ważny jest 30 dni, ponieważ tyle czasu ma urząd na zarejestrowanie pojazdu. W wyjątkowych okolicznościach proces ten może być przedłużony o 14 dni. Jednak zazwyczaj trwa on krócej.

O odbiorze nowego dowodu rejestracyjnego zostaniesz poinformowany smsem lub mailem. Wtedy będziesz musiał udać się do urzędu, by odebrać dokumenty i cały proces rejestracji zostanie zakończony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *