Black Friday – co to takiego?

Black Friday, w Polsce nazywany Czarnym Piątkiem, nie kojarzy się mimo nazwy z czymś nieprzyjemnym. Wręcz odwrotnie. Jest to czas, kiedy dużo taniej kupimy wiele produktów. Odbywa się on w ostatni piątek listopada ze względu na to, że ludzie prezenty świąteczne kupują dużo wcześniej. Tradycja dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest to dużo bardziej rozpropagowane niż w Polsce. Sklepy w Stanach cieszą się w tym dniu bardzo wysokimi obrotami. Mimo tego ma to coraz większy wpływ na handel w Polsce.

Co można kupić taniej w Czarny Piątek?

W Stanach Zjednoczonych ludzie szczególnie czekają na promocje na elektronikę, bo rabaty sięgają nawet 90%. Dużo produktów można kupić za bezcen. W Polsce wygląda to różnie. Sklepy elektroniczne, odzieżowe, dziecięce – internetowe i stacjonarne – chętnie oferują duże zniżki w ten dzień. Zaczynają się one od 10%, a sięgają nawet 80%. Wiele sklepów już dużo wcześniej ogłasza, że będzie proponować zniżki w Black Friday. Można dzięki temu przygotować budżet wcześniej i dokonać tańszych zakupów.

Dlaczego warto zrobić zakupy świąteczne wcześnie?

Zakupy pod koniec listopada mają inną pozytywną cechę. Już miesiąc przed świętami możemy mieć za sobą zakupy świąteczne, które robione na ostatnią chwilę mogą przysporzyć sporo stresu. Nie warto tych zakupów zostawiać na ostatnie dni przed świętami, gdzie kolejki są wydłużone, a także planowane daty dostarczenia są dużo późniejsze.

Black Friday – czy naprawdę się opłaca?

Tak naprawdę dużo zależy od sklepu i od wysokości rabatu. Nie zawsze opłaca się korzystać z promocji w Czarny Piątek, bo nie są one aż tak spektakularne jak inne w ciągu roku urządzane wyprzedaże. 10% zniżki to tak naprawdę nie dużo. Jednak jeśli jakiś sklep z elektroniką czy odzieżą oferuje 80% zniżki to już warto się zastanowić, czy na tym nie zyskamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *