Cynkowanie ogniowe – co musisz o nim wiedzieć?

Elementy stalowe, które narażone są na niekorzystne warunki, korodują. Żeby nie dopuścić do pojawienia się rdzy, należy zastosować specjalną ochronę antykorozyjną. Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod w tego typu przypadkach jest cynkowanie. Chroni ono również przed uszkodzeniami konstrukcji innymi niż rdza.

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Aby zapobiec powstawaniu rdzy, nakłada się warstwę cynku na element wykonany z metalu. Cynkowanie ogniowepolega na zanurzaniu odpowiednio przygotowanych elementów w kąpieli płynnego cynku. Aby przygotować element do poprawnego cynkowania, trzeba go najpierw odtłuścić, a następnie poddać trawieniu i topnikowaniu. Dzięki odtłuszczaniu usuwa się z powierzchni metalu zabrudzenia powstałe w trakcie produkcji. Trawienie ma na celu usunięcie substancji niemetalicznych, zaś topnikowanie wykonuje się w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych. Jednym z rodzajów cynkowania jest cynkowanie galwaniczne. Zabezpiecza ono stal przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją, wykorzystując nieco inne procesy chemiczne niż w przypadku cynkowania ogniowego. Najczęściej takiemu cynkowaniu poddaje się elementy dekoracyjne, ponieważ powstała powłoka jest cienka i gładka.

Jakie są zalety cynkowania ogniowego?

Cynkowanie ogniowe wykorzystuje się w takich branżach, jak np. budowlana, motoryzacyjna czy elektryczna. Dzięki ocynkowaniu elementów stalowych zapobiega się korozji na konstrukcjach, karoserii czy, np. śrubkach i wielu elementach posiadanych w domu. Zaletą cynkowania jest także minimalizacja szans na powstanie przerw w dostawie prądu, ponieważ zabezpieczona instalacja elektryczna jest odporna na wilgoć i rdzę. Ponadto korzyścią płynącą z cynkowania ogniowego jest również znaczna oszczędność. Dobrze zabezpieczone elementy będą służyły dłużej i nie będzie potrzeby ich naprawy oraz wymiany. Konstrukcje poddawane cynkowaniu są także trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *