Jak założyć firmę krok po kroku?

Przyszły przedsiębiorca, który chce otworzyć własną firmę w tym zakresie na chwilę obecną ma sporo udogodnień. Jednak pozostaje kilka czynności, które musi wykonać. Zostały one opisane w poniższym artykule.

Zakładanie działalności gospodarczej

Większość czynności, które musimy wykonać w związku z założeniem działalności gospodarczej można wykonać przez Internet. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest wejście na stronę firma.gov.pl i wypełnienia formularza, który znajdziemy pod nazwą CEIDG-1. Gdybyśmy w późniejszym czasie chcieli dokonać jakiś zmian odnośnie prowadzonej działalności dokonujemy ich za pomocą tego formularza. W tym formularzu określamy również rodzaj działalności. W tym przypadku musimy także skorzystać z Polskiej Klasyfikacji Działalności, gdzie zawarte są czynności, które można wpisać w przedsiębiorstwo. Do samego formularza wpisujemy tylko i wyłącznie same numery wybranych czynności. Co najważniejsze nie obowiązuje limit numerów PKD. Zakładając swoją działalność gospodarczą musimy również określić formę opodatkowania – np., zaznaczamy podatek dochodowy.

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać jest wskazanie w formularzu kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Można wybrać biuro księgowe lub samodzielne prowadzenie dokumentacji.

Następnym krokiem który wykonujemy jest złożenie do ZUS-u jednego z dwóch podstawowych dokumentów: ZZA (gdy chcemy skorzystać z ulgi na start) lub ZUA (rejestracja do wszystkich składek). Możemy też zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny, wypełniając druk ZCNA.

Trzeba także zgłosić wszystko do Urzędu Skarbowego, założyć konto firmowe i wyrobić pieczątkę (o ile będzie nam ona potrzebna).

Tak właśnie przebiega zakładanie własnej działalności gospodarczej. Niby nie jest to trudne zadanie, ale pochłania sporo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *