Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego jest uważane za dobre rozwiązanie, aby pozbyć się długów. Wiąże się to z zamianą kilku comiesięcznych rat za różne zobowiązania na jedną, często niższą. Czy rzeczywiście kredyt konsolidacyjny jest właściwą opcją? Jakie są jego wady i zalety?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny pozwala uniknąć nieterminowej spłaty pożyczek czy kredytów w sytuacji, gdy wzięliśmy na siebie zbyt dużo zobowiązań finansowych. Konsolidacja oznacza połączenie mniejszych kredytów gotówkowych bądź pożyczek w jeden dług u jednego pożyczkodawcy, w efekcie czego miesięczna rata może okazać się niższa. Są dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, czyli gotówkowe oraz hipoteczne. Te drugie zabezpieczone są hipoteką, dlatego oferowane sumy mogą być bardzo wysokie, a oprocentowanie często okazuje się niskie. Z kolei podczas brania konsolidacyjnego kredytu gotówkowego nierzadko można otrzymać dodatkową kwotę pieniężną, której cel wykorzystania jest dowolny.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań w jedno, dlatego nie ma potrzeby zapamiętywania, kiedy należy spłacić konkretne raty pożyczek, wystarczy wykonanie jednego przelewu miesięcznie. Uważa się, że kredyt konsolidacyjny może być ochroną przed tzw. spiralą zadłużenia. Wiąże się to też z mniejszym obciążaniem domowego budżetu, gdyż rata po konsolidacji zwykle jest niższa niż suma kilku rat różnych kredytów.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Jedną z podstawowych wad konsolidacji jest to, że wydłuża okres kredytowania. Poza tym całkowita suma, którą trzeba spłacić, rośnie – choć miesięczna rata nie jest wysoka, to im dłuższy jest okres kredytowania, tym większe stają się odsetki. Czasami kredyt konsolidacyjny jest związany z dodatkowymi opłatami do poniesienia, np. prowizją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *