Jakie normy powinny spełniać przyłbice samościemniające? Odpowiadamy!

Przyłbica spawalnicza to akcesorium, w które powinien wyposażyć się każdy spawacz. Wybór odpowiedniej osłony do oczu i twarzy nie jest łatwym zadaniem. Zastanawiasz się, jakie normy powinny spełniać przyłbice samościemniające? Oto garść informacji, które pomogą wybrać Ci idealny produkt dla siebie.

Czym są przyłbice samościemniające?

Przyłbice samościemniające stanowią osłonę twarzy. Charakteryzują się one specjalnym filtrem, który odpowiada za regulowanie poziomu przyciemniania. Najczęściej posiadają od dwóch do czterech fotoczujników. Im większe iskry podczas spawania się pojawiają, tym poziom zaciemnienia będzie wyższy. Dzięki zaawansowanej technologii spawacz nie musi przerywać pracy, aby kontrolować spoiny. Profesjonalne przyłbice samościemniające mają duże pole widzenia.

Jakie normy powinny spełniać przyłbice samościemniające?

Każda przyłbica samościemniająca powinna spełniać określone normy. Najważniejszą z nich jest norma EN 379, która wprowadziła tzw. klasy optyczne. Obejmują one 4 kategorie:

  • dokładność widoku – która określa poziom zniekształcenia obrazu podczas patrzenia przez osłonę;
  • rozproszenie światła – pozwala na określenie jakości widzenia;
  • równomierność zaciemnienia – określa przepuszczalność światła w poszczególnych częściach szkła;
  • różnice w przepuszczalności światła – pozwala określić czystość widoku pod wieloma kątami patrzenia przez przyłbicę.

Dlaczego warto korzystać z przyłbic samościemniających?

Spawacz podczas swojej pracy narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Dlatego tak ważne jest korzystanie z przyłbic samościemniających. Osłony przede wszystkim chronią oczy i głowę przed urazami mechanicznymi, wszelkimi odpryskami oraz działaniem wysokiej temperatury. Profesjonalne przyłbice stanowią także zabezpieczenie przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym. Dobrze dobrane akcesorium wpływa na komfort i efektywność pracy. Podczas spawania możesz przybrać swobodną pozycję i wykonać precyzyjny spaw. To rozwiązanie docenią osoby, które borykają się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i rąk. Wiele nowoczesnych przyłbic samościemniających wyposażonych jest w system ochrony dróg oddechowych PAPR. Dzięki temu ograniczone jest ryzyko wdychania gazów i dymów spawalniczych, które są niebezpieczne dla zdrowia. Decydując się na konkretny model, powinieneś kierować się indywidualnymi potrzebami, a także charakterem wykonywanej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *