Ogrzewanie podczerwienią – czy jest odpowiednie dla każdego?

Wykorzystanie promieniowania podczerwonego do ogrzewania powierzchni spotkało się z dużą aprobatą. Choć innowacyjne technologie grzewcze wciąż budzą poniekąd pewne wątpliwości, nie da się ukryć, że system ten pokochały tysiące użytkowników. O korzyściach płynących z ogrzewania na podczerwień powtarzaliśmy niejednokrotnie. Aspekt zdrowotny, brak cyrkulacji powietrza, czynniki ekologiczne, niskie koszty eksploatacji… Zalet systemu grzewczego na podczerwień jest o wiele więcej! Czy jednak jest to w pełni bezpieczne? Czy ogrzewanie podczerwienią jest dla każdego? Podpowiadamy!

Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Ogrzewanie na podczerwień jest niezwykle funkcjonalne, wygodne i przede wszystkim opłacalne. Niemniej nie u każdego się sprawdzi. Ogrzewanie tego typu może nie być dobrym rozwiązaniem w przypadku niektórych powierzchni. Nie jest też pozbawione drobnych wad…

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że innowacyjne technologie budzą wiele zastrzeżeń. Przyzwyczajeni do tradycyjnych rozwiązań grzewczych, często jesteśmy negatywnie nastawieni do tego, co nowe i nietypowe. Niesłusznie! Z pomocą ekspertów w dziedzinie ogrzewania rozwiejemy wszelkie obawy i wątpliwości. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się z ofertą firmy Ogrzej, która od wielu lat działa na polskim rynku. Znajdziesz tutaj – https://ogrzej.com.pl/category/panele-grzewcze-grzejniki-na-podczerwien – szeroki wybór asortymentu, w tym wysokiej klasy panele grzewcze, promienniki cieplne, a także grzejniki na podczerwień.

Wysokie koszty instalacji

Czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej metody jest bardzo często koszt instalacji. Nie sposób się nie zgodzić, iż koszty związane z montażem paneli grzewczych czy promienników nie brzmią zachęcająco. Daje to niemałą przewagę tradycyjnym metodom grzewczym. Dlaczego zatem ogrzewanie podczerwienią jest tak chętnie wybierane? Otóż przy zachowaniu optymalnych warunków, koszty eksploatacyjne są stosunkowo niskie, a sam koszt instalacji zwróci się zaledwie w ciągu 2-3 lat od montażu.

Ryzyko schorzeń – fakty i mity

Zainteresowanie ogrzewaniem na podczerwień i nieustannie rosnące zapotrzebowanie na grzejniki i panele grzewcze świadczą o efektywności tej metody. Oczywiście, istnieje promieniowanie bliskiej podczerwieni, które może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. W dużych dawkach mogłoby przyczynić się nawet do oparzeń skóry. Warto jednak podkreślić, iż promieniowanie podczerwone tego rodzaju nie jest stosowane w systemie grzewczym wykorzystującym fale elektromagnetyczne. Co za tym idzie? Ogrzewanie podczerwienią nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, jest ono doskonałą alternatywą dla alergików i osób, które cenią sobie niebywały komfort.

Izolacja budynku mieszkalnego

Skuteczność ogrzewania na podczerwień jest wysoka. Niestety musicie pamiętać, że wiele zależy od ogólnych warunków mieszkalnych. W nowym budownictwie zwykle stosowane są ulepszone rozwiązania. Jeżeli jednak mieszkasz w starym budynku, a jego izolacja pozostawia wiele do życzenia, stanowczo odradzamy wybór ogrzewania podczerwienią. Budynek musi być szczelny i doskonale zabezpieczony. W innym wypadku skuteczność ocieplania wnętrz zmaleje, koszty eksploatacyjne wzrosną, a my wyrzucimy pieniądze w błoto.

Ogrzewanie wody

Kolejnym minusem ogrzewania na podczerwień jest konieczność znalezienia dodatkowego źródła energii. Promieniowanie podczerwone nie może zostać wykorzystane do ogrzania wody. To zaś generuje dodatkowe koszty.

Czy warto inwestować w ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie na podczerwień to ciekawa, lecz dość kontrowersyjna metoda grzewcza. Szereg zalet i korzyści płynących z inwestycji jest wręcz niepodważalny. Niemniej przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Ogrzewanie podczerwienią jest korzystne pod wieloma aspektami. Śmiało możemy stwierdzić, iż ogrzewanie na podczerwień jest odpowiednie niemal dla każdego. Jeżeli twoje warunki mieszkaniowe i budżet pozwalają ci na inwestycję tego kalibru, nie wahaj się. Z pewnością nie pożałujesz, a wpływ promieniowania podczerwonego zauważysz w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *