Pożyczka hipoteczna w praktyce

Pożyczki hipoteczne należą do najtańszych bankowych pożyczek a to dlatego, że są solidnie zabezpieczone a więc właśnie hipoteką na nieruchomości pożyczkobiorcy. Oczywiście warunkiem przyznania pożyczki hipotecznej przez bank jest dodatkowo posiadanie przez pożyczkobiorcę zdolności kredytowej.

Zabezpieczenie w postaci ustanowionej na rzecz banku hipoteki na nieruchomości pożyczkobiorcy jest zabezpieczeniem bardzo pewnym, umożliwiającym odzyskanie pożyczki poprzez zlicytowanie nieruchomości, jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci jej dobrowolnie. Jednakże pożyczek pod hipotekę mogą udzielać też podmioty które nie są bankami. Ich oferta pożyczek przeznaczona jest przede wszystkim dla tych osób, które raczej nie mają szansy na uzyskanie pożyczki hipotecznej (i żadnej innej pożyczki czy kredytu) w banku ponieważ, albo nie posiadają wystarczających dochodów albo mają złą historię kredytową. Takie osoby, jeżeli muszą zaciągnąć pożyczkę, często nie mają innego wyjścia jak zwrócić się po pożyczkę do jednaj z takich pozabankowych firm. Pożyczki w takich firmach, w tym nawet pożyczki pod hipotekę bywają bardzo drogie. Stosunkowo często pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić takiej pożyczki, której rzeczywiste oprocentowanie wynosi kilkadziesiąt procent w skali roku. I w końcu w takich przypadkach dochodzi do zlicytowania nieruchomości pożyczkobiorcy.

Niektóre osoby, pomimo tego, że posiadają własną nieruchomość wolą nie brać pożyczki hipotecznej lecz wnioskują o droższą pożyczkę gotówkową – bez zabezpieczenia. Takie nastawienie wynika z irracjonalnej obawy o utratę nieruchomości w sytuacji braku środków na terminowe spłaty pożyczki. Komornik na wniosek pożyczkodawcy może wówczas przystąpić do egzekucji długu z nieruchomości, jednak taka egzekucja długo trwa: https://pamietnikwindykatora.pl/ile-czasu-trwa-egzekucja-komornicza-z-nieruchomosci/ i przez ten czas dłużnik może pożyczkę płacić ratując nieruchomość przed zlicytowaniem. Zauważmy też, że nawet jeżeli pożyczka nie będzie zabezpieczona hipotecznie to komornik i tak ma prawo prowadzić egzekucję z nieruchomości, na wniosek wierzyciela.

Bankowa pożyczka hipoteczna mylona jest czasem z bankowym kredytem hipotecznym i możliwe że z powodu takiego mylenia ze sobą tych dwóch różnych produktów, niektóre osoby które mogłyby skorzystać z tej stosunkowo taniej pożyczki, decydują się na droższe kredyty gotówkowe. W ramach pożyczki hipotecznej, pożyczkobiorca uzyskuje pieniądze które może przeznaczyć sobie na co tylko żywnie mu się spodoba. Inaczej jest w przypadku kredytu hipotecznego, kiedy to środki przeznaczane są na sfinansowanie kupna lub budowy nieruchomości i kredytobiorca nie otrzymuje z banku gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *