Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Mawia się, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. I właśnie z drugim z wymienionych zagadnień związana jest konieczność wypełnienia rocznego zeznania. Na podatnikach ciąży bowiem obowiązek rozliczenia się ze „skarbówką” i trzeba dokonać tego w wyznaczonym terminie. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż temat rozliczania rocznych deklaracji zaczyna pojawiać się na łamach rozmaitych środków masowego przekazu już w lutym i jest szeroko komentowany aż do końca kwietnia, będącego datą graniczną dla wypełnienia tego obywatelskiego zobowiązania.

Do końca kwietnia

Kwestia ta dotyczy w dużej mierze osób rozliczających się za pośrednictwem druku PIT-37, gdyż stanowią one około 80% podatników uzyskujących dochód na zasadach ogólnych. Rozliczenia dokonać można osobiście, składając wypełniony papierowy formularz w stosownym urzędzie skarbowym, poprzez rozmaite programy komputerowe służące tym właśnie celom (w celu weryfikacji trzeba jednak podać wysokość przychodu osiągniętego w roku kalendarzowym poprzedzającym rozliczany rok podatkowy), korzystając z usług firmy rachunkowej lub z uprzejmości zakładu pracy, gdyż często to działy kadrowo-księgowe zajmują się składaniem deklaracji na prośbę pracowników. Bez względu na sposób dostarczenia zeznania do placówki, trzeba pamiętać, aby dokonać tego do ostatniego dnia kwietnia. Wtedy bowiem mija termin rozliczenia się za rok poprzedni.

Od 2019 roku łatwiej

Od 2019 roku obowiązuje jednak pewne udogodnienie dla podatników. Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie przesłanych przez przedsiębiorstwa do końca stycznia drogą elektroniczną informacji o dochodach i zaliczkach pobranych za rok poprzedni sama dokonuje rozliczenia podatnika. Usługa ta nosi nazwę Twój e-PIT. Podatnik nie posiada już zatem obowiązku składania deklaracji, ale może skontrolować rozliczenie przygotowane przez organy państwowe i je zaakceptować. Jeśli jednak podatnik chciałby w rozliczeniu uwzględnić ulgi, odliczenia bądź wskazać organizację pożytku publicznego, której planuje przekazać swój 1%, ma prawo wypełnić formularz samodzielnie, trzymając się jednak ustalonego terminu. Po ostatnim dniu kwietnia traci się bowiem szansę na złożenie rozliczenia i w przypadku biernej postawy przyszykowany przez organy skarbowe e-PIT zostaje uznany za rozliczony. Podatnik brakiem aktywności na tym polu nie naraża się jednak na kary spowodowane niedopełnieniem obowiązku w terminie, tak jak miało to miejsce w latach wcześniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *