Drukarka laserowa czy atramentowa?

Kupno drukarki to zwykle inwestycja na lata. Trzeba zatem dobrze przeanalizować swoje potrzeby i cechy dostępnych modeli, by nie żałować dokonanego wyboru. Jeżeli zastanawiasz się, jakie urządzenie będzie lepsze: drukarka laserowa czy atramentowa, poniżej znajdziesz kluczowe informacje na temat obu typów sprzętów.

Drukarki laserowe – droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji

Zakup urządzenia z laserem wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem. Znacznie tańsze są drukarki atramentowe, co sprawia, że cieszą się sporą popularnością i często wybiera się je jako swój pierwszy sprzęt drukujący. Warto pamiętać, że producenci urządzeń wykorzystujących tusze prześcigają się w obniżaniu cen drukarek, rekompensując sobie dokonane obniżki tworzeniem drogich materiałów eksploatacyjnych pasujących do modeli z najniższej półki cenowej. W takich przypadkach wydatki na zakup atramentu mogą przewyższać wartość nowego sprzętu.

Drukarki laserowe, choć mają dość wysokie ceny, zapewniają niskie koszty związane z eksploatacją. Toner do drukarki Brother, Epson czy innej marki wystarcza na długi czas i nie trzeba regularnie z niego korzystać, by działał sprawnie. Drukarki atramentowe muszą być natomiast używane często, żeby nie zaschnął w nich tusz. Konieczność regularnego drukowania na atramentówkach sprawia, że ich eksploatacja wiąże się z jeszcze wyższymi kosztami. Warto zatem zastanowić się, co jest priorytetem przy zakupie – niska cena sprzętu czy oszczędności związane z jego późniejszym użytkowaniem.

Z wyjątkowo niskich kosztów eksploatacji słyną urządzenia firmy Brother. Japońska marka koncentruje się na dostarczaniu sprzętów i wkładów przystępnych cenowo, czym zaskarbiła sobie sympatię wielu klientów. Oryginalne tonery do drukarek Brother można zamówić tutaj: https://www.profibiuro.pl/brother-c-85_88.html. W sklepie dostępne są też dobre zamienniki, które pozwolą zaoszczędzić jeszcze więcej na drukowaniu. Alternatywne tonery Brother pochodzą z oferty cenionych producentów, dlatego ich stosowanie nie wpływa na sprawność urządzeń.

Drukarka atramentowa lepsza od laserowej, gdy drukuje się zdjęcia

Urządzenia atramentowe są gotowe do pracy prawie od razu po uruchomieniu. Zapewniają przy tym znakomitą jakość druku. Można wykorzystać je z powodzeniem do drukowania tekstów, grafik i zdjęć o nasyconych, wyrazistych kolorach. Choć szybkość ich pracy niekoniecznie zadowala (o ile nie są topowymi sprzętami w swojej kategorii), perfekcyjny wygląd uzyskanych wydruków rekompensuje czas oczekiwania.

Drukarki atramentowe to mocno zróżnicowana grupa. Bez trudu uda się znaleźć wśród nich dobry sprzęt do drukowania zdjęć, do uzyskiwania wydruków w formacie A3 albo urządzenie obsługujące niestandardowe nośniki, np. gruby papier idealny do tworzenia kartek z zaproszeniami. Kolorowe drukarki laserowe również mogą posłużyć do wydruku fotografii, ale trzeba pamiętać, że są dość drogie w zakupie. Zakup dobrego urządzenia z laserem, które poradzi sobie z wydrukiem wielobarwnych zdjęć, zawsze oznacza duży wydatek.

Drukarki laserowe są szybkie i wytrzymałe, a atramentowe mają kompaktowe wymiary

Imponująca prędkość druku i wytrzymałość na spore obciążenia to parametry niezwykle istotne w przypadku urządzeń polecanych do środowisk biurowych. Wspomnianymi cechami charakteryzują się drukarki laserowe, dlatego znakomicie sprawdzą się w przypadku zastosowań biznesowych. W firmach, gdzie liczy się wydajna praca i zwiększona efektywność działania, sprzęty wyposażone w laser okażą się najlepszym wyborem. W krótkim czasie zapewnią profesjonalne wydruki, a zadrukowane arkusze będą natychmiast suche. Szukając drukarki do biura, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Pozwolą one zaoszczędzić jeszcze więcej czasu, oferując również opcję wygodnego skanowania i kopiowania dokumentów. Co ważne, pasujące do drukarek laserowych tonery Brother, Canon i innych firm gwarantują uzyskiwanie trwałych wydruków, odpornych na działanie czynników zewnętrznych.

Urządzenia z laserem mają zwykle dość duże gabaryty. Uda się znaleźć wśród nich również sprzęty o kompaktowych wymiarach, ale będzie wymagało to więcej czasu i wysiłku. Drukarki atramentowe mają najczęściej mały rozmiar, dlatego w ich kategorii można odszukać ogromną liczbę modeli oszczędzających przestrzeń i spełniających konkretne wymagania użytkownika. Urządzenia wykorzystujące tusze, z uwagi na eleganckie, kompaktowe obudowy, polecane są do domowych biur, pokoi dzieci i innych pomieszczeń, w których wystrój chce się łatwo wkomponować sprzęt do drukowania.

Nie sposób udzielić jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, jaka drukarka jest lepsza – laserowa czy atramentowa. O wyborze konkretnego rozwiązania powinny zadecydować indywidualne potrzeby i planowane zastosowania sprzętu. Jeżeli szuka się urządzenia do sporadycznego drukowania, dobrze sprawdzi się drukarka laserowa. Jeśli natomiast chce się korzystać ze sprzętu często, niekoniecznie drukując dużą liczbę stron, warto pomyśleć o zakupie modelu atramentowego. Drukarki laserowe na ogół lepiej sprawdzają się w biurach, a atramentowe w domach, dlatego że pierwsze działają szybko i słyną z wytrzymałości, a drugie mają niewielkie wymiary i uniwersalne zastosowanie. W przypadku szacowanych kosztów eksploatacji korzystniej wypadają sprzęty z laserem, lecz warto pamiętać o możliwości obniżenia wydatków związanych z drukowaniem na atramentówkach poprzez zakup zamienników oryginalnych tuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *