Idealne tkaniny dla osób ze skórą skłonną do podrażnień.

Wrażliwa skóra, skłonna do podrażnień, wykazująca cechy alergiczne staje się, niestety, coraz częstszym problem dotykającym już nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe które wcześniej nie wykazywały żadnych problemów skórnych. Charakterystyczne objawy to wysypka, męczący świąd oraz pieczenie. Te symptomy są szczególnie dokuczliwe dla dzieci, zwłaszcza małych, dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja ich skóry i odpowiednie traktowanie.

Dlaczego szczególnie dzieci są narażone na problemy skórne?

Skóra małych dzieci jest o wiele cieńsza od skóry osoby dorosłej – stanowi tylko 20% jej grubości. Do 4-5 roku życia dojrzewa i traci swoją wyjątkową wrażliwość. Ze względu na specyfikę budowy skóry małego dziecka, w której komórki układają się dość luźno, jej bariera ochronna jest znacznie ograniczona, co w efekcie skutkuje nadwrażliwością na działanie czynników podrażniających i alergizujących.

Wyjątkowego traktowania wymaga z kolei skóra alergiczna i atopowa. Jej charakterystyczne cechy to uporczywe wysypki lub powstawanie ognisk odczynowych, łuszczenie się skóry, nieznośny świąd, który długo się utrzymując przechodzi w ból. Problemy skórne tego typu nie przechodzą same, a nawet długo nieleczone i nie eliminowane mogą zmieniać postać na bardziej agresywną. Zdarza się również, że nieleczona alergia skórna zmienia się w alergię wziewną, której powikłania mogą skutkować nawet astmą oskrzelową.

W co się ubierać, gdy masz wrażliwą skórę?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że kwestia odpowiedniego doboru tkanin w przypadku osób ze skłonnością do podrażnień ma bardzo ważne znaczenie. Ubranie, pościel, koc czy obicie mebli mogą mieć bezpośredni kontakt ze skórą i bezpośrednio mogą ją narażać na wszelkie podrażnienia. Dlatego tak ważne jest świadome kupowanie ubrań, ręczników i pościeli, umiejętne czytanie informacji dotyczących składu zawartych na metkach.

Wybierając ubrania w sklepie, przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd oraz jak leżą na nas. Niestety, rzadko kiedy czytamy metki, a to właśnie one dają kluczową informację. Kupując sukienkę o fasonie zgodnym z najnowszymi trendami, możemy modną rzecz, której niestety nie będziemy w stanie nosić ze względu na niewłaściwy skład materiału. Najbardziej wskazane włókna to oczywiście naturalne, takie jak bawełna, jedwab, czy wełna. Popularne sklepy sieciowe i dyskontowe w celu cięcia kosztów produkcji i obniżenia ceny towaru, oferują często produkty o mieszanym składzie. Wówczas naturalne włókno występuje z domieszką syntetyczną lub, co gorsza, sztuczną. Komfort noszenia takich ubrań pozostawia wiele do życzenia, są kompletnym zaprzeczeniem wszystkich cech naturalnej tkaniny, nie przepuszczają zatem powietrza, wpływają na nadmierną potliwość, mogą powodować reakcje alergiczne, nie regulują w odpowiedni sposób odczuwalnej temperatury.

Bawełna organiczna – co to jest?

Jedną z najbardziej zalecanych tkanin dla osób ze skórą wrażliwą jest bawełna organiczna, której uprawa jest w pełni zrównoważona bez użycia pestycydów i środków ochrony roślin.

Jest ona znacznie trwalsza od tej uprawianej w sposób tradycyjny, a także bardziej miękka w dotyku. Faktycznie, by poczuć różnicę między bawełną organiczną a konwencjonalną, można po prostu dotknąć tkaninę. Bawełna organiczna jest bardzo przyjemna w dotyku, natomiast jej tradycyjny odpowiednik wydaje się w porównaniu twardszy i mniej szlachetny. Jest to wynik używania chemikaliów do jej produkcji, których pozostałości zostają na powierzchni włókien.

Bawełna organiczna odznacza się większą przepuszczalnością powietrza i jego sprawniejszą cyrkulacją, co jest istotną cechą zwłaszcza w upalne dni, ale też i w chłodniejsze.

Szukając odpowiedniego materiału dla osób ze skłonnością do podrażnień w sklepach internetowych, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. Sklep Bawelna-Tkaniny oferuje tkaniny najwyższej jakości, odpowiadając za ich unikalne właściwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *