Różnice między chemią gospodarczą a profesjonalną

Czyszczenie różnego rodzaju powierzchni w domu, w obiektach usługowych oraz zakładach pracy nie byłoby możliwe, gdyby nie użycie środków czystości. Wśród nich można wyróżnić chemię gospodarczą oraz profesjonalną. Produkty wchodzące w skład tych pojęć różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale także stężeniem i użytą w nich substancją czynną. Podpowiadamy, kiedy warto zastosować chemię gospodarczą, a kiedy profesjonalną.

Przeznaczenie chemii gospodarczej i profesjonalnej

Pod pojęciem chemii gospodarczej znajdują się uniwersalne przedmioty, które używane są na co dzień do czyszczenia zarówno urządzeń sanitarnych, jak i powierzchni ceramicznych, porcelanowych i emaliowanych. Wśród produktów chemii gospodarczej można wyróżnić między innym tradycyjne płyny oraz proszki do prania i płukania, środki do czyszczenia mebli, wykładzin, a także płyny do mycia okien oraz czyszczenia mebli.

Miejsca, w których występują większe zanieczyszczenia wymagają silniejszych, a także szybciej działających preparatów, czyli chemii profesjonalnej. Używa się jej także w miejscach publicznych i halach przemysłowych, gdzie zapewniają większą płynność pracy i wpływają na komfort pracowników. Profesjonalne środki czystości są w stanie usunąć zabrudzenia, jednocześnie nie narażając powierzchni na powstanie uszkodzeń. Z tego względu używa się ich między innymi do odtłuszczania stali nierdzewnej oraz konserwacji skóry.

Stężenie i użyta substancja czynna

Oprócz zastosowania bardzo ważną różnicą pomiędzy chemią gospodarczą a profesjonalnymi środkami czystości jest stężenie. Chemia profesjonalna to silne środki czystości, które można znaleźć pod postacią koncentratu, który wymaga odpowiedniego rozcieńczenia. Dzięki temu użycie jest bardziej ekonomiczne, a produkty są w stanie usunąć silne i uciążliwe zabrudzenia.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący hurtownię sprzedającą artykuły czystości Ema – Pol: „Do delikatnego mycia wystarczy rozcieńczenie rzędu 1:100 natomiast do zaschniętych, starych plam należy rozcieńczyć preparat w stosunku 1:20 lub 1:10. Produktów chemii gospodarczej nie można rozcieńczać ze względu na zbyt małe stężenie”.

Kolejną ważną różnicą, którą można zauważyć pomiędzy chemią gospodarczą a jej profesjonalnym odpowiednikiem, jest rodzaj użytej substancji czynnej. W przypadku profesjonalnych produktów występują substancje czynne, które pozwalają na kilkukrotnie szybsze usuwanie zabrudzeń niż ma to miejsce w przypadku chemii gospodarczej. Wpływa to zarówno na czas, który należy poświęcić na sprzątanie zabrudzonych powierzchni, jak i na efektywność. Z tego względu w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia nie stosuje się chemii gospodarczej, lecz środki o dużym stężeniu substancji czynnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *