Zalety i możliwości stosowania osłonek w pakowaniu

Osłonki sztuczne lub naturalne to bardzo często wykorzystywany rodzaj materiałów do pakowania produktów spożywczych. Zapakowane w osłonki produkty spożywcze, przede wszystkim wędliny i kiełbasy, nabierają specyficznego kształtu i związanego z tym wyglądu, pod wpływem hermetycznego zamknięcia mają też bardziej „pełny” smak i aromat, ale przede wszystkim są znacznie trwalsze i mogą być dłużej przechowywane. Obecnie stosowanych jest bardzo dużo rodzajów osłonek do pakowania. W naszym artykule wymieniamy dostępne rodzaje osłonek, ich najważniejsze zalety oraz jakie są możliwości ich zastosowania.

Rodzaje osłonek do pakowania

Podstawowy podział osłonek dzieli je na osłonki naturalne, i osłonki sztuczne, które też często są wykonywane z materiałów, które można bez przeszkód spożyć wraz z ich zawartością. Wśród osłonek sztucznych znajdują się jednak również osłonki wykonane z materiałów sztucznych, takich jak np. tworzywa polimerowe. Te także stosuje się do pakowania kiełbas i wyrobów wędliniarskich oraz różnego typu wyrobów garmażeryjnych czy gotowych zup i sosów. W branży wędliniarskiej częściej jednak są stosowane są osłonki kolagenowe lub celulozowe.

W zależności od powstałych potrzeb osłonki mogą się między sobą różnić nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane, ale także ilością warstw, która będzie miała wpływ na wydłużenie ich trwałości. Jak tłumaczy w rozmowie z nami specjalista z firmy Supravis w Bydgoszczy, która jest jednym z największych w Polsce producentów opakowań z tworzyw sztucznych do żywności:

W naszej ofercie znajdują się osłonki jednowarstwowe, osłonki pięciowarstwowe oraz osłonki siedmiowarstwowe. Klienci mają możliwość doboru takich materiałów do pakowania, które będą najlepiej i najpełniej spełniać ich wymagania dotyczące sposobu zabezpieczenia i estetyki oferowanych przez nich produktów.

Jakie są największe zalety stosowania osłonek?

Najlepszą ochronę produktów spożywczych zapewniają oczywiście osłonki wykonane z materiałów syntetycznych. Tego typu opakowania do żywności z tworzyw sztucznych chronią żywność i nie przypuszczają doi niej żadnych tłuszczów, gazów, obcych aromatów oraz wilgoci. Osłonki syntetyczne są także odporne na działanie drobnoustrojów i można je bez przeszkód poddawać sterylizacji. W celu zwiększenia estetyki pakowanego towaru oraz dodatkowego zabezpieczenia go przed światłem możliwe jest także barwienie takich osłonek, oraz nanoszenia na nich nadruków. Osłonki syntetyczne odznaczają się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co także zwiększa ich możliwości zastosowania.

Do pakowania jakich produktów najczęściej wykorzystuje się osłonki?

W zależności od tego ile warstw ma dany typ osłonki barierowej do żywności, może być ona stosowana do pakowania różnych rodzajów produktów spożywczych i nie tylko.

Osłonki jednowarstwowe najczęściej są wykorzystywane do pakowania różnego typu wyrobów wędliniarskich, przede wszystkim niewędzonych kiełbas i emulsji z kawałkami mięsa, przyprawami i innego typu dodatkami. Można je wykorzystać także do pakowania różnego typu wyrobów garmażeryjnych, np. kaszanki, salcesonu czy wyrobów w galarecie. Osłonki pięcio- i siedmiowarstwowe także można stosować do pakowanie tego typu produktów, ale zaleca się ich stosowanie przede wszystkim do pakowania produktów, które mają w składzie dużą ilość składników wodnych, czyli przede wszystkim do pakowania zup i sosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *