Balkonik rehabilitacyjny – co powinieneś wiedzieć przed jego zakupem?

Możliwość poruszania się o własnych siłach to priorytet nie tylko dla osób starszych, ale także – po wypadkach lub zmagających się z niepełnosprawnościami. Zwłaszcza, że wiele z nich z trudem przychodzi prosić o pomoc. Jednym z rozwiązań umożliwiających im samodzielne poruszanie się jest balkonik rehabilitacyjny. Jakie są jego rodzaje? Jaki wybrać, aby najlepiej odpowiadał potrzebom seniora? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Balkonik rehabilitacyjny do chodzenia – charakterystyka poszczególnych modeli

Korzystanie z balkonika rehabilitacyjnego jest możliwe tylko wówczas, gdy pacjent ma w pełni sprawne ręce. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie dedykowane jest nie tylko seniorom, ale również osobom po urazach i wypadkach.

Balkoniki rehabilitacyjne, jakie kupisz między innymi w sklepie Reha Best, ułatwiają wstawanie, przemieszczanie się, a nawet przenoszenie różnych przedmiotów i posiłków.

Wśród balkoników do chodzenia, można wyróżnić między innymi modele kroczące, które zostały wyposażone w nakładki antypoślizgowe, dzięki czemu zapewniają większą stabilność w trakcie przemieszczania się. Z kolei balkoniki rehabilitacyjne typu ambona dodatkowo posiadają specjalne podłokietniki oraz kółka z hamulcami. Można w nich również regulować wysokość, dzięki czemu ławo dopasowują się do wzrostu użytkownika.

Jak wybrać dobrej jakości balkonik rehabilitacyjny?

Balkonik to urządzenie, które powinno być przede wszystkim stabilne i bezpieczne. Jednak, aby tak się stało, przed zakupem warto zwrócić uwagę na najistotniejsze aspekty – jego wysokość, wagę i funkcjonalność.

  • Wysokość – balkonik rehabilitacyjny powinien z łatwością dopasowywać się do wzrostu użytkownika, dzięki temu jego użytkowanie będzie w pełni komfortowe.
  • Waga – tego rodzaju sprzęt powinien być też możliwie lekki i łatwy w przenoszeniu.
  • Funkcjonalność – balkonik, na jaki się zdecydujesz powinien być maksymalnie funkcjonalny. W praktyce oznacza to między innymi łatwość składania i rozkładania – dzięki temu nie będzie sprawiał trudności w transporcie.

Balkonik rehabilitacyjny może być refundowany!

Refundacja NFZ może pokryć część kosztów związanych z zakupem balkonika. Może to być nawet 70% wartości sprzętu, przy czym limit wynosi 240 złotych. Warto pamiętać, że balkonik rehabilitacyjny może być refundowany raz na pięć lat. NFZ nie przewiduje też pokrycia kosztów jego ewentualnej napraw i konserwacji.

Trzeba również podkreślić, że refundacja obejmuje osoby, które mają trwałą dysfunkcję chodu. Zlecenie na pokrycie części kosztów zakupu może wystawić tylko uprawniona do tego osoba: lekarz, rehabilitant lub wymieniona w rozporządzeniu pielęgniarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *